Dlaczego nie lubią Sosnowca?

  • Post published:29/07/2021

Można mieszkać w Katowicach, można w nawet w Sosnowcu, ale przepraszam bardzo, pewne aspekty życia zacierają różnice. Każdego ranka każdy musi założyć galoty. 

My, Majtki z Sosnowca znosimy mury! Ktoś kiedyś rzekł: przez majtek ściągnięcie, prosto do serca, czy jakoś tak. Hmmm?

Czy majtki mogą zjednoczyć naród? Oczywiście, że tak! Majtasy to poważna sprawa i nie ma się tu z czego śmiać. 

Teraz opowiem Wam, Po co Wam Paszport i skąd narodził się konflikt: Śląsk kontra Zagłębie.

Należy pamiętać, iż Zagłębie jako region powstało dopiero w XIX wieku, i w stosunku do Śląska jest świeżynką. Dopiero od tego momentu można mówić o Zagłębiu jako osobnym terytorium. Stąd powstał jeden z najsłynniejszych żartów: „A paszport mosz?” Będzie Ci potrzebny, przekraczając granice z Sosnowca do Katowic. ah!

W okresie zaborów Sosnowiec należał do Rosjan, a oddalona zaledwie o parę kilometrów Katowice były pod panowaniem Pruskim. Nie ma się co oszukiwać, chodziło o kasę. Podczas gdy miasta w zaborze Pruskim nie narzekały na brak pieniędzy, za granicą było gorzej. Pod względem rozwoju, między Sosnowcem, a Katowicami była przepaść. Dodatkowe różnice kulturowe, tożsamościowe, społeczne wcale nie pomagały, wręcz poszerzały wzajemną niechęć. 

W okolicach Sosnowca łączyły się granice trzech zaborów, tak zwany Trójkąt Trzech Cesarzy, dlatego robimy dla Was trójkątne majtki!

Żródło: http://41-200.pl

Po zakończeniu II Wojny Światowej sytuacja Sosnowca się zmieniła. Nastały czasy PRL-u i dominacji Wschodu. Władze komunistyczne „zaopiekowały się” miastami swojego dawnego zaboru, a więc Sosnowiec rósł w siłę. Ślązacy byli, jak to się elegancko mówi—lekko zdenerwowani. Dodatkowo władze państwowe postanowiły dać szansę Zagłębiakom, obsadzając ich na urzędniczych stanowiskach. Gdzie? Pewnie, że na Śląsku. 

Sosnowiec geograficznie należy do Śląska (województwo śląskie), jednak nie jest śląskim miastem—jest częścią Zagłębia Dąbrowskiego. Sosnowiec stał się obok Radomia miastem żartu. Z tego miejsca chciałabym serdecznie pozdrowić Radom—na zawsze razem.

Czy coś łączy Sosnowiec ze Śląskiem? Sklep z zagraniczną bielizną zwaną Majtki z Sosnowca.

Mimo legend, które na Śląsku opowiadają babcie swoim wnukom przed snem, iż Sosnowiec to zupełnie inny kraj, w którym grasują gangi, bandyci, ludożercy i białe misie na ulicach, to właśnie tutaj powstał pomysł na najbardziej znaną markę bielizny w Polsce—Majtki z Sosnowca

Zapraszamy więc zatem do Sosnowca. Jest to naprawdę fajnie i miłe miejsce. Pamiętajcie, że jak się Wam nie spodoba w Sosnowcu zawsze macie autobus do Katowic. Od teraz majtki zastępują paszport do Sosnowca.
 

Specjalnie dla Was -20% na Majtki z kodem PASZPORT
https://www.majtkizsosnowca.pl
 

Świata nie zmienisz, ale majtki już możesz.

Majtki z Sosnowca
 

Dodaj komentarz